Co zrobić, gdy światło w lodówce nie świeci i nastała ciemność. Okazuje się, że awaria nie jest na tyle poważna, aby wyłączyć urządzenie z użytkowania. Jak sobie poradzić z problemem, dowiesz się z naszego artykułu. 

Przepalona żarówka

Najczęstszym powodem braku światła w lodówce jest przepalenie żarówki. Zanim zaczniesz szukać przyczyn gdzie indziej, spróbuj po prostu wymienić ją na nową. Koszt wymiany  żarówki nie będzie wysoki i nawet mniej doświadczony użytkownik urządzeń AGD poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu.

Zobacz żarówki do lodówki

Ważne jest, aby nie dotykać klosza palcami. Wykręć przez szmatkę starą żarówkę i wkręć nową. W starszych modelach żarówka zintegrowana jest z termostatem, więc po zdjęciu obudowy tylko można wyjąć żarówkę.

Zła żarówka – światło w lodówce nie świeci

Mimo wymiany oświetlenia dalej światło w lodówce nie świeci? Zdarza się, że z żarówką jest wszystko w porządku, a mimo to oświetlenie nie działa. W tej sytuacji przyjrzyj się specyfikacji lodówki i samej żarówce – w instrukcji powinna znajdować się informacja, w jakim przedziale znajduje się napięcie żarówki i jej moc. Jeśli te parametry nie spełnisz nie tylko nie oświetlisz lodówki, wręcz możesz spowodować awarię. 

W lodówkach Bosch znajduje się listwa led, która wypala się z biegiem czasu. Jej wymiana przywróci światło w lodówce. Starą oprawę wystarczy przesunąć maksymalnie w lewo i lekko podważyć płaskim narzędziem. 

swiatlo-w-lodowce-nie-swieci

Uchwyt żarówki

Każda żarówka osadzona jest w gnieździe. Jeśli światło w lodówce nie świeci mimo wymiany żarówki i sprawnej żarówki to może oznaczać, że uszkodzone jest gniazdo – nie dochodzi prąd. W tym przypadku warto odłączyć lodówkę od źródła zasilania i wziąć multimetr, sprawdzić zasilanie.

W lodówkach marki Gorenje występują włączniki światła – one również mogą odpowiadać za usterkę. Aby skontrolować włącznik/wyłącznik wystarczy do tego celu multimetr.

Uszkodzony układ elektroniczny

Warto zaznaczyć, że za sterowanie wszystkimi podzespołami w lodówce odpowiada moduł sterujący. Jego działanie wpływa również na oświetlenie. Jeśli przewody łączące uchwyt żarówki z modułem są uszkodzone – światło w lodówce może nie świecić. Samodzielna naprawa modułu może być trudna do zrealizowania bez odpowiedniej fachowej wiedzy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *