Awaria agregatu

Możliwe, że źródłem brzęczenia w lodówce jest prawdopodobnie agregat (sprężarka). Pewien poziom głośności tej części jest normalny i dopuszczalny w związku z pracą urządzenia. Im starsza lodówka, tym głośniejsza może stawać się sprężarka. To samo dotyczy przeciążenia lodówki. Jeśli mamy tendencję do gromadzenia produktów w lodówce to niestety urządzenie będzie stale pracować pod obciążeniem, szczególnie latem kiedy są duże różnice temperatur.

Nie zawsze jest tak, że trzeba wymienić od razu sprężarkę. Jeśli jednak jej wymiana jest konieczna – wezwij fachowca. Samodzielne wymiany tego typu części są niebezpieczne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Przy okazji wymiany sprężarki wymienia się również osuszacz.

Uszkodzony wentylator w lodówce

Lodówka brzęczy z wielu powodów. Jednym z nich może być połamane śmigło wentylatora. Jeśli hałas nasila się po otwarciu drzwi, to warto przyjrzeć się właśnie tej części. Dostęp do wentylatora nie jest trudny. Wystarczy zdemontować obudowę przednią, która zazwyczaj przymocowana jest na kilka śrub. Uszkodzony wentylator może wpadać w rezonans i drgać również z powodu przysłonięcia go artykułami spożywczymi. Ważne jest, aby zachować przestrzeń między ściankami lodówki a jedzeniem, wtedy zachowamy odpowiednią cyrkulację powietrza.

Urządzenie stoi zbyt blisko ściany

Lodówka podczas pracy nieustannie wibruje. Odgłos brzęczenia może wynikać ze zbyt małej odległości urządzenia od ściany. Spróbuj odsunąć lodówkę od ściany o ok. 5 cm – tak zaleca producent w każdej instrukcji obsługi. Jeśli to nie pomoże szukaj dalej. Może skraplacz jest zabrudzony z tyłu lodówki. Osadza się na nim kurz, a rzadko odsuwamy lodówkę, aby wyczyścić tamte rejony.

lodówka-brzęczy

Niedokładne wypoziomowanie lodówki

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest pozycja lodówki w stosunku do podłogi. Lodówka powinna być w stosunku do niej idealnie prostopadła. Aby sprawdzić pozycję najlepiej będzie wykorzystać poziomicę. Usterkę usuwamy regulując nóżki albo – jeśli urządzenie takiego nie posiada – podkładając coś pod nóżki, np.matę gumową. Pamiętajmy, że po korekcie pozycja lodówki musi pozostać stabilna. 

Krzywo ułożone pojemniki na żywność

Możliwe, że lodówka brzęczy przez pojemniki na żywność, które do niej włożyliśmy. Spróbuj odsunąć je nieco od siebie/ ścianki, zmień ich pozycję względem siebie. Taki zabieg powinien rozwiązać problem hałasującej lodówki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *