Nastawiasz pranie, wychodzisz z łazienki a pralka zatrzymuje się podczas prania. Czasami sytuacja zdarza się na samym początku cyklu a czasami w połowie lub tuż przed samym końcem. Dlaczego tak się zachowuje pralka? Podpowiadamy, co mogło się zepsuć.

Uszkodzona blokada drzwi

Pralka posiada blokadę, która zapobiega uruchomieniu urządzenia przy otwartych drzwiach. Krótko mówiąc, w momencie ich zatrzaśnięcia, przekazywana jest informacja o prawidłowym zamknięciu i rozpoczyna się pranie. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia blokady, to pralka zatrzymuje się podczas prania, ponieważ może błędnie uznawać, że drzwi są otwarte.

Jeśli nie wiesz, czy przyczyna faktycznie leży po stronie tego elementu, sprawdź go za pomocą miernika. W przypadku braku przepływu prądu, należy wymienić blokadę na nową.

Pralka zatrzymuje się podczas prania

Uszkodzony zamek drzwi

Zamek zabezpiecza całe urządzenie podczas prania. Jeśli drzwi nie są zamknięte, to czujnik nie pozwoli na rozpoczęcie programu. Kiedy zamek jest uszkodzony, drzwi nie mogą być odpowiednio dociśnięte, przez co pralka uznaje je za otwarte. Dlatego pralka zatrzymuje się podczas prania. Ta część zwykle ulega awariom mechanicznym, które można zobaczyć gołym okiem. Jeżeli zamek połamał się, uszkodził lub jeśli nie zamyka się poprawnie, pozostaje jego wymiana.

zatrzymanie pralki podczas prania

Zatrzymanie pralki podczas prania przez elektrozawór

Podczas płukania, elektrozawór pozwala na pobór wody do bębna. W przypadku awarii pralka zatrzyma się, jeśli elektrozawór się nie otworzy.

Aby sprawdzić, czy elektrozawór jest uszkodzony, należy użyć miernika w celu skontrolowania przepływu prądu. Jego brak oznacza, że część uległa uszkodzeniu i dobrze byłoby ją wymienić. Inaczej pralka może pracować nieprawidłowo.

Elektrozawór do pralki

Uszkodzony moduł elektroniczny

Moduł odpowiada za sterowanie podzespołami i funkcjami urządzenia. Gdy pralka zatrzymuje się podczas prania to możliwe, że uszkodził się któryś z jej elementów. Na szczęście bardzo rzadko zdarza się, żeby to właśnie moduł był przyczyną usterki.

Przed jego wymianą warto sprawdzić inne części, które mogły spowodować awarię. Niemniej jednak, gdy wszystkie pozostałe podzespoły wydają się sprawne, to możliwe, że trzeba sprawdzić również moduł elektroniczny.

Pralka przerywa cykl

Popsuty programator w pralce

Programator jest bardzo często mylony z modułem elektronicznym i wobec tego błędnie wskazywany jako przyczyna usterki. Ten element odpowiada jedynie za mechaniczną zmianę programów – ich prawidłowym działaniem steruje część z poprzedniego podpunktu. Jeżeli po wyjęciu wtyczki z kontaktu i odczekaniu 10 sekund awaria będzie dalej występować, to przed wymianą należy najpierw sprawdzić bardziej awaryjne części, takie jak np. blokada drzwi.

Aby określić, czy programator się uszkodził, należy skontrolować podłączenie kabli na podstawie schematu pralki oraz zmierzyć przepływ prądu. Jeśli go nie ma, najprawdopodobniej programator faktycznie nie działa i to przez niego pralka nie rozpoczyna pracy prawidłowo. Wówczas wystarczy go wymienić.

Programator pralki

W wielu przypadkach pralka zatrzymuje się podczas prania, jeśli nie jest w stanie kręcić bębnem. Zazwyczaj w połowie cyklu tak się dzieje. Urządzenie staje i trzeba ręcznie spuszczać wodę z bębna. Przyczyny awarii warto szukać w zablokowanej pompie lub wiązce kabli. 

źródło north.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *