Głośna praca pompy wody w pralce nie należy do rzadkości – użytkownicy urządzeń różnych marek spotykają się z tym bardzo często. Czasami będzie to oznaczało poważną awarię, a czasami usterkę możemy w prosty sposób usunąć samodzielne. Jakie mogą być przyczyny tego, że pralka buczy przy odpompowywaniu wody? 

Ciało obce w pompie 

Jeśli hałas, który wydobywa się z urządzenia, dotyczy tylko i wyłącznie wypompowywania, to zainteresować się powinniśmy przede wszystkim pompą odpływową. Spróbuj zdemontować część i sprawdzić, czy do środka nie dostał się żaden przedmiot, który mógłby powodować hałas w trakcie jej pracy. Zanim to zrobisz, warto abyś najpierw sprawdził filtr pompy. Jeśli w środku znajdziesz ciało obce, usuniesz je i na powrót zamontujesz pompę, praca pralki powinna wrócić do normy. 

Sama pompa może stać się głośna także, jeśli awarii ulegną łożyska, jednak jest to znacznie mniej powszechne, niż zablokowanie jej przez przedmioty. 

Filtr 

Jeśli Twoja pralka buczy przy odpompowywaniu wody, może się okazać, że jest to problem z filtrem. Sprawdź czy filtr pompy nie jest zablokowany przez różnego typu cząstki, przeszkody i zabrudzenia. Nagromadzenie kawałków materiału czy kłaczków może spowodować zablokowanie pompy. Upewnij się więc, że regularnie czyścisz filtr, aby uniknąć tego problemu. Filtr znajduje się w pobliżu pompy spustowej i łatwo go wymienić, jeśli faktycznie jest zatkany lub uszkodzony i to właśnie on wywołuje hałas podczas odprowadzania wody. Wyłapuje on przedmioty i ciała obce, jak monety, spinacze, metki z ubrań i inne. 

Pralka warczy przy wypompowywaniu wody

Zużyte uszczelnienie wirnika 

W prawidłowo działającej pompie nie powinna normlanie znajdować się żadna ciecz. Jeśli po jej zdemontowaniu zauważysz, że jest inaczej, może to oznaczać, że uszczelki wirnika uległy zużyciu. Producenci nie oferują części do pomp odpływowych – w takim przypadku należy wymienić więc silnik pompy. Jeśli do silnika dostaje się woda, to oznacza właśnie rozszczelnienie wirnika, a to z kolei wiąże się z koniecznością wymiany całej pompy. 

Silnik pompy w pralce 

Kolejnym elementem, który może być sprawcą hałasu, jest silnik pompy. Jest to wysoce prawdopodobne, jeśli po wyeliminowaniu powyższych przyczyn hałas nie tylko nie ustał, ale także nasila się po każdym kolejnym praniu. Warto sprawdzić także szczotki węglowe przy silniku – ich zużycie także może powodować hałas i problem z silnikiem. 

Awaria całej pompy 

To, że pralka buczy przy wypompowaniu wody może również wynikać z uszkodzenia samej pompy. Element ten najczęściej psuje się, jeśli nie zareagujemy wystarczająco wcześnie na obecność którejkolwiek z przyczyn wymienionych powyżej. Uszkodzoną pompę należy wymienić na nową. Zdemontowanie, opróżnienie jej i zamontowanie z powrotem jest co prawda jakimś wyjściem, ale niedługo po tym hałas pojawi się ponownie, a samo urządzenie prędzej czy później odmówi posłuszeństwa. 

dlaczego pralka warczy przy wypompowywaniu wody

Najczęstsze problemy z pompą 

Najczęstszym (lub jednym z najczęstszych) problemem, który może dotknąć pompy, jest przeszkoda, która uniemożliwia obracanie się wirnika lub utrudniająca przepływ wody z lub do pompy. Możesz to wykryć uważnie słuchając dźwięków, jakie urządzenie wydaje podczas wirowania. Jeśli słyszysz delikatne i przyciszone buczenie, zanim silnik zacznie się obracać, może to oznaczać zablokowaną pompę, która próbuje pracować. 

Niektóre problemy, jak zablokowany filtr czy ciała obce, nie unieruchomią całkowicie wirnika pompy, ale mogą uniemożliwić lub ograniczyć przepływ wody przez wąż spustowy. 

Niezależnie jednak od tego, co jest przyczyną głośno pracującej pralki – nie ignoruj tego. Choć zbagatelizowanie dźwięków wydawanych przez urządzenie w trakcie lub po jego pracy jest kuszące – w końcu sprzęty domowe czasem wydają różnego rodzaju dźwięki i nie musi to oznaczać usterki – warczenie pralki podczas spuszczania wody zdecydowanie powinno zwrócić Twoją uwagę. 

Pozostawienie problemu samemu sobie z nadzieją, że sam się rozwiąże, a hałas wkrótce ustanie, może doprowadzić do innych, poważniejszych uszkodzeń urządzenia i kosztować Cię znacznie więcej.

źródło

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *