Pralka grzeję się podczas prania, może to trochę przerazić i to nie bez przyczyny. Często związane jest to z poważną usterką, a czasem z drobnym uszkodzeniem. Gorące drzwiczki podczas prania, a po zakończeniu i uchyleniu wydobywa się para. Jest kilka przyczyn tego zjawiska i postaramy się pomóc w treści podspodem.

Awaria Grzałki Pralki

Jednym z pierwszych mechanizmów znajdujących się w twej pralce, mogącym byc odpowiedzialnym za nagrzewanie jest grzałka.

Spróbujmy ją wymontować i uważnie się przyjrzeć. Czy nie zmieniła koloru (przepalona grzałka będzie czarna)? Czy nie ma na niej pęknięć lub odkształceń? Jeśli są – element ten będzie trzeba wymienić na nowy, co na szczęście nie wiąże się ze zbyt dużymi wydatkami. Dodatkowo możesz zmierzyć oporność.

Często, kiedy grzałka ulega awarii, będziesz mógł zauważyć jedną z tych skrajności – zbyt zimne lub zbyt gorąca pranie. Zdarza się też, że z powodu takiej awarii wybiją bezpieczniki. Powodem takiego uszkodzenia może być osad lub kamień.

Awaria Termostatu

Elementem, który daje sygnał do pracy grzałki jest termostat, który powinien uruchomić ją gdy woda jest chłodniejsza niż temperatura ustawiona przez użytkownika i wyłączyć gdy temperatura będzie na odpowiednim poziomie. Gorąca woda może oznaczać, że termostat nie wyłączył grzałki wtedy kiedy powinien, co prawdopodobnie świadczy o awarii.

Awaria programatora pralki

Zbyt gorąca woda może też stanowić następstwo tego, że nastawiony przez nas program nie jest wykonywany prawidłowo. Może to niestety oznaczać uszkodzenie programatora – sygnały jakie dostaje urządzenie mogą być w takim wypadku mylne, a więc temperatura jest wyższa, niż powinna.

Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zepsuty programator będzie dawał także inne objawy, nie tylko te dotyczące temperatury wody. Wśród nich mogą być także problemy z blokadą drzwi lub z włączaniem się urządzenia. Możliwe także, że nie wszystkie elementy cyklu zostaną wykonane przez pralkę prawidłowo.

Awaria silnika pompy pralki

Jeśli pralka wręcz gotuje wodę w chwili włączania się pompy, za usterkę może odpowiadać uszkodzenie jej silnika. W przypadku, w którym gorąca pralka podczas prania będzie spowodowana właśnie usterką silnika pompy, element trzeba będzie wymienić na nowy.

Awaria czujnik grzałki pralki

Ostatnim elementem z awarii, którego może wynikać nadmierne podgrzewanie wody jest czujnik grzałki. To na podstawie jego odczytów termostat włącza lub wyłącza grzałkę. Jeśli są fałszywe to grzałka może pracować bez przerwy, ponieważ wysyłane sygnały są błędne. Skutkiem będzie wtedy, między innymi, gorąca pralka podczas prania. Uszkodzony czujnik wystarczy wypiąć z urządzenia.

Choć jest to mniej prawdopodobne niż np. awaria grzałki czy termostatu – zdarza się także, że woda jest zbyt gorąca z powodu nieprawidłowego podłączenia urządzenia. Pralka powinna być z założenie podłączona do wody zimnej, a jej podgrzewaniem mają za zadanie zająć się jej elementy wewnętrzne. Woda powinna ocieplać się według ustawień użytkownika. Nie często się to zdarza, jednak więc sprawdzić, czy Twoje urządzenie nie zostało nieopatrznie podpięte do wody ciepłej.

Jeśli nie jesteś pewien, czy urządzenie faktycznie jest zbyt gorące, czy temperatura jest prawidłowa – w końcu pralka naturalnie robi się ciepła podczas pracy – zwróć uwagę na kilka objawów, zanim zaczniesz szukać usterki. Będziesz mógł zauważyć, że Twoje ubrania kurczą się, nawet jeśli ustawiłeś niską temperaturę cyklu. Po dotknięciu drzwiczki pralki będą one zbyt gorące, a po ich otworzeniu często wyleci para. Niestety, zbyt gorąca woda podczas prania odbije się także na zużyciu prądu.

W przypadku, kiedy sprawdziłeś większość możliwych powodów, dla których pralka jest gorąca i żaden z nich nie okazał się być winowajcą problemów, warto zgłosić się do profesjonalisty. Pozostawienie usterki bez rozwiązania spowoduje podwyższone rachunki i zniszczone ubrania, a dalej może doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń pralki.

źródło

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *