Popularną usterką w lodówce jest problem z domykaniem drzwi. Czasami odbijają, lodówka nie chce się zassać. Na szczęście z problemem można sobie poradzić samodzielnie i go rozwiązać. 

Uszkodzona uszczelka magnetyczna drzwi

Uszczelka z czasem zużywa się, pęka, kruszeje lub traci namagnesowanie. Wykonaj test, aby sprawdzić szczelność uszczelki – przyłóż kartkę papieru między drzwi i je zamknij. Jeśli kartka wypada lub można ją łatwo przesunąć to znak, że uszczelka nie przylega prawidłowo i słabo działa magnes. Pozostaje wymiana na nową część.

Rozmagnesowanie uszczelki to popularna usterka w lodówce. Dotyczy w szczególności starych uszczelek, które są zużyte. Nie znam przypadków, żeby ktoś sam magnes wymieniał tylko całą uszczelkę. 

Czasami producent nie przewiduje wymiany samej uszczelki w urządzeniu, a jedynie w komplecie z całymi drzwiami. Wówczas możemy sprawdzić jeszcze sposób montażu w swoim urządzeniu (czy uszczelka jest na wcisk, czy klejona) i spróbować dopasować uniwersalną uszczelkę. Docina się ją na wymiar drzwi i montuje za pomocą kleju i łączników.

Zobacz, jak wymienić uszczelkę w lodówce?

lodówka się nie domyka i nie zasysa

Problem z zawiasami w lodówce

Ta część należy do najbardziej obciążonych elementów w  lodówce. Nie dość, że same drzwi w urządzeniu są ciężkie to, w przypadku chłodziarki, dodatkowym obciążeniem są balkoniki. Zawiasy narażone są na liczne wygięcia lub zerwanie ich mocowania. W takim przypadku następuje odsunięcie mocowania zawiasu od korpusu, co zmienia geometrię drzwi, a stąd już prosta droga do obsunięcia się drzwi i lodówka się nie domyka. Należy więc sprawdzić, czy każda część zawiasu przylega odpowiednio i nie jest obluzowana.

zawias w lodówce Amica

Wypoziomowanie urządzenia

Jeszcze innym powodem dla którego lodówka się nie domyka drzwi może być złe wypoziomowanie urządzenia. Do poziomowania lodówki użyj poziomicy. Urządzenie należy nieznacznie przechylić do tyłu. Zapewnia to swobodne otwieranie i zamykanie się drzwi. Kolejną ważną kwestią jest regulacja umiejscowionych u dołu nóżek na gwincie.

Zobacz, jak wypoziomować lodówkę

Jeśli lodówka przechyla się w prawą stronę, trzeba odkręcić prawą nóżkę. Jeśli natomiast przechyla się na lewo – analogicznie należy odkręcić lewą nóżkę. Regulację tę powinno się stosować także przy nachyleniu lodówki przód – tył.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *