Przeciek w chłodziarko-zamrażarce to jedna z najczęstszych usterek, z którą można spotkać się na co dzień. Na szczęście w większości przypadków można szybko uporać się z tą awarią. W jaki sposób? Co zrobić, gdy z lodówki leci woda i jakie są tego przyczyny? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź.

Uszkodzona/zużyta uszczelka

Uszczelka wokół drzwi to bardzo ważna część w lodówce, ponieważ odpowiada za szczelność komory. Dba o to, by chłodne powietrze nie uciekało na zewnątrz, a do środka nie wpadało ciepłe. Kiedy więc ze względu na zużycie lub uszkodzenie nie przylega dobrze do drzwiczek, dochodzi do ciągłych wahań temperatury. Wówczas wymiana ciepła jest zaburzona i woda w środku lodówki zaczyna się skraplać. Kiedy będzie jej za dużo, wycieknie.

Z lodówki leci woda

Wymiana uszczelki w większości chłodziarek polega na wypięciu jej ze specjalnych zatrzasków. Rzadziej spotyka się wersje klejone lub przykręcane na śruby. Warto pamiętać, żeby przed montażem pozostawić ją na minimum 24 godziny w temperaturze pokojowej, aby się rozprostowała – można pomóc sobie również suszarką do włosów.

Zbyt wysoka temperatura

Bardzo często do tego, że z lodówki leci woda, dochodzi z powodu zbyt wysokiej temperatury w komorze. Można to zauważyć zarówno po skraplającej się wodzie, jak również za ciepłym jedzeniu czy popsutych produktach. W takim przypadku awarii mógł ulec jeden z poniższych podzespołów:

  • Termostat,
  • Czujnik temperatury,
  • Grzałka rozmrażająca.

Są to elementy, które wymagają sprawdzenia przy pomocy miernika elektrycznego (multimetru). Ich wymiana wymaga demontażu obudowy, co może sprawić trochę problemów, ale przy odrobinie cierpliwości jest do wykonania w domu.

Bardzo często zbyt wysokiej temperaturze towarzyszy alarm dźwiękowy, podświetlona dioda lub też komunikat na wyświetlaczu. W instrukcji obsługi powinna znajdować się tabela z kodami błędów, która pozwoli zlokalizować usterkę.

Zatkany odpływ

Starsze modele lodówek, a przede wszystkim takie, które nie posiadają systemu NoFrost, na tylnej ściance zawierają odpływ, który służy do odprowadzania wody. W praktyce oznacza to, że spływające po ścianie krople wody są transportowane do specjalnego otworu. Ten, ze względu na specyfikę budowy, nie jest zbyt duży – lubi więc się zapychać, chociażby resztkami jedzenia czy też wapiennymi osadami.

W momencie, w którym skraplający się szron nie ma gdzie spływać, zacznie gromadzić się pod szufladą na warzywa i owoce, w efekcie czego z lodówki leci woda. Aby usunąć taką usterkę, wystarczy skorzystać z przetykacza. To dodatkowe akcesorium, pozwalające usunąć z odpływu okruchy, szlam i tym podobne zabrudzenia.

Z lodówki leci woda

Z lodówki leci woda – awaria wentylatora

Wentylator odpowiada za rozprowadzanie schłodzonego powietrza po urządzeniu. Niekiedy zdarza się tak, że przestaje działać silnik, uszkodzą się śmigła lub cała część ulegnie oblodzeniu, w wyniku czego nie działa prawidłowo. Wtedy obieg powietrza jest zaburzony, a co za tym idzie – dochodzi do nierównomiernego chłodzenia. To także jedna z przyczyn tego, że z lodówki leci woda.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *