Nie wyobrażamy sobie życia bez urządzenia, szczególnie, gdy lodówka słabo chłodzi. Większość produktów spożywczych wymaga przechowywania w niskiej temperaturze, w której nie dojdzie do rozwoju bakterii i do psucia się jedzenia. Czasami jednak zdarza się, że sprzęt zawodzi, przez co nie spełnia swojej podstawowej funkcji magazynowania żywności. Jaka może być przyczyna problemów z chłodzeniem lodówki i jak sobie z nimi poradzić?
Usterka termostatu w lodówce
Termostat odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury we wnętrzu lodówki. W przypadku problemów z chłodzeniem przyczyna może leżeć w jego działaniu, a w zasadzie braku działania. Trzeba sprawdzić działanie termostatu np. wkładając termometr do lodówki. Zmieniać ustawienia i monitorować, czy osiąga zadaną temperaturę. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia rozwiązaniem jest wymiana tej części na nową. W north.pl można zakupić oryginalne termosty do lodówki Polar, Amica, Beko, Samsung, LG.
Lodówka słabo chłodzi a zamrażalnik dobrze
Sytuacja dosyć powszechna w lodówkach, które posiadają dwa obiegi. Jeden dla części chłodziarkowej, natomiast drugi niezależny w części zamrażalnika. To zazwyczaj w części chłodziarkowej lodówka słabo chłodzi. Dlaczego tak się dzieje? Zdecydowanie częściej korzystamy z tej sekcji. Otwieramy i zamykamy lodówkę w poszukiwaniu produktów, picia i smakołyków. Kręcimy pokrętłem do zmiany temperatury w zależności od ilości artykułów spożywczych na półkach i balkonikach. Słabe chłodzenie może wynikać z wspomnianej wyżej usterki termostatu lub przerwania kapilary (czujnik temperatury).
Warto zwrócić uwagę na cyrkulację powietrza w tej części, czy nie ma zatorów oraz, czy wentylator prawidłowo pracuje.
Mało czynnika chłodzącego w obiegu
Ciężko na własną rękę sprawdzić, czy nasza lodówka posiada właściwą objętość chłodziwa. Do tego celu potrzeba manometrów oraz specjalistycznego sprzętu. Przy ingerencji w sprężarkę, warto pamiętać o osuszaczu. Dla mniej wprawnych zalecamy kontakt z fachowcem w tej sprawie. Ilość czynnika chłodzącego jest różna w zależności od producenta lodówki. W Liebherze może to być 48g, Samsung 65g, Amica 140g, a w Bosch 74g. Najpopularniejszym czynnikiem chłodzącym w lodówkach jest gaz R600a, ale w Amica można spotkać również R134a.
Najgorszym scenariuszem w słabo chłodzącej lodówce może być nieszczelność. W tym przypadku ciężko zdiagnozować usterkę i rozwiązać problem.
Ustawienie lodówki względem innych sprzętów w kuchni
W wielu kuchniach lodówka stoi bardzo blisko ścian lub źródeł ciepła takich jak kuchenka elektryczna, co powoduje większe zużycie energii, tak by utrzymać właściwą temperaturę we wnętrzu komory. W dłuższym okresie czasu może prowadzić to do uszkodzenia lodówki i problemów z utrzymaniem temperatury. Prawidłowa odległość lodówki od ścian to minimum 10 cm. Wolno stojąca lodówka nie powinna stać również w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki i piekarnika.
Znamy już szczegóły, dlaczego lodówka słabo chłodzi i możliwe rozwiązania. Warto wcześniej przygotować się, zanim postanowimy wezwać serwis. Części zamienne do naprawy lodówki znajdziesz na north.pl wraz z pełną specyfikacją produktów. Pomagają w doborze właściwych elementów oraz szybko paczka dociera pod wskazany adres. W swojej ofercie posiadają części do czołowych producentów lodówek i tych niszowych jak Sharp, Haier, Blomberg. Wejdź i sprawdź!
Komentarze