System no frost jest praktycznie w każdej lodówce. Istotą jego działania jest samoczynne rozmrażanie się urządzenia w odpowiednich warunkach środowiskowych. Lodówka sama kontroluje temperaturę i stopień wilgotności. Dlatego często nazywane są jako urządzenia bezszronowe. Co w przypadku, gdy mamy problem z lodówką i nie działa no frost? Podpowiadamy, co trzeba sprawdzić, jeżeli No Frost nie działa w lodówce.

Uszkodzony termostat defrost

W przypadku braku załączania się termostatu defrost lodówka może cały czas się rozmrażać, ponieważ nie otrzymuje sygnału kiedy zakończyć ten proces. Sprawdź w swojej lodówce, ile masz termostatów. Zazwyczaj są 2: jeden dla chłodziarki i jeden dla zamrażarki. Termostat w temperaturze pokojowej powinien posiadać styki rozwarte.

Wentylator nie działa

Kolejną przyczyną, że no Frost nie działa w lodówce może być uszkodzony wentylator. Zadaniem wentylatora jest rozprowadzenie mas powietrza w lodówce. Bierze udział w schłodzeniu jak i osuszaniu powietrza. Jeżeli silnik wentylatora jest przepalony albo styki są zaśniedziałe – wentylator może nie działać. Czasami dostęp do wentylatora jest utrudniony, ponieważ przykryty jest panelem wewnątrz komory chłodziarki. Wystarczy zdemontować panel i sprawdzić działanie wentylatora obracając śmigłem. Jeżeli z oporem śmigło się obraca i zarazem blokuje może oznaczać, że część jest do wymiany.

nie-dziaa-no-frost-w-lodwce

Uszkodzona grzałka rozmrażająca

Praca grzałki rozmrażającej jest ściśle związana z działaniem no Frost w lodówce. Obok grzałki znajduje się zabezpieczenie termiczne, dzięki któremu rozpoznawana jest temperatura i tym sposobem grzałka włącza się albo wyłącza. Jeżeli podejrzewasz grzałkę o usterkę sprawdź multimetrem, czy jest „przejście” na tym bezpieczniku. Samą grzałkę można sprawdzić, podłączając ją do źródła energii lub zmierzyć rezystancję. Zazwyczaj w lodówkach dochodzi do oblodzenia grzałki i problemów z temperaturą wewnątrz urządzenia. Na szczęście można samodzielnie sprawdzić oba elementy i podjąć decyzję o naprawie. Najgorszy scenariusz to rozszczelnienie lodówki. Czasami trudno namierzyć źródło usterki i zlikwidować ubytki.

Uszkodzony moduł elektroniczny

W przypadku, kiedy inne elementy, opisane powyżej są sprawne w ostateczności za awarię może odpowiadać moduł elektryczny. Jest to część, która najrzadziej się psuje, jednak zdarzają się jego awarie. Częste resetowanie się systemu albo uszkodzenie wiązek elektrycznych powoduje zaburzoną pracę lodówki, jednym z objawów może być brak reakcji ze strony no Frost. Naprawa elektroniki na własną rękę bywa trudna i uciążliwa, szczególnie, gdy nie znamy się na tym. Lepiej tego typu prace pozostawić fachowcom.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *