Niedziałający termostat może być przyczyną awarii całego urządzenia. Steruje on sprężarką, aby utrzymać wystarczająco niską temperaturę. Jeśli odmówi posłuszeństwa, będziesz miał do czynienia z wahaniami temperatury oraz psującą się żywnością. Aby temu zapobiec, warto dowiedzieć się jak sprawdzić, czy działa termostat w lodówce. Oto kilka objawów, które pomogą Ci w rozpoznaniu problemu.
Po pierwsze, przy uszkodzonym termostacie będziesz mógł zauważyć, że urządzenie nie jest wystarczająco chłodne. Termostat służy do regulowania temperatury w celu schładzania żywności i napojów. Jeśli Twoje produkty wydają się cieplejsze, niż powinny, spróbuj zresetować termostat. Jeśli reset lub zwykła regulacja nie są w stanie rozwiązać problemu, zazwyczaj oznacza to konieczność wymiany na nowy.

Kolejnym objawem jest… zbyt zimna lodówka. Jeśli żywność wręcz zamarza, prawdopodobnie oznacza to wadliwy termostat. Spróbuj nieco podnieść temperaturę, a następnie odczekaj jeden dzień, aby sprawdzić czy jedzenie jest już w takim stanie, w jakim docelowo powinno. Jeśli i to nie podziała, możesz zacząć rozglądać się za częścią wymienną.
Ponieważ sprawność termostatu jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania lodówki, warto wykonać także test z użyciem omomierza. Powinien być ustawiony na najniższą skalę. Pokrętło termostatu należy wtedy obrócić do końca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara lub na zero. Zdejmij plastikową osłonę, aby odkryć termostat. Zlokalizuj dwa zaciski i przyłóż jedną sondę omomierza do każdego z nich. Stopniowo obracaj pokrętłem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż osiągnie poziom temperatury niższy niż otaczające go powietrze. Miernik powinien wtedy odczytać zero lub 0,2 Ω, jeśli termostat działa prawidłowo. Jeśli jednak występuje rezystancja wyższa od tej wartości, termostat należy wymienić na nowy, zanim zepsuje się żywność w lodówce.

jak sprawdzic, czy lodowka dziala

Jak sprawdzić czujnik temperatury w lodówce?

Niemal równie ważny jak termostat, jest czujnik temperatury. Aby wystarczająco wcześnie zdiagnozować problem, wystarczy wykonać kilka szybkich testów. Jeśli więc masz podejrzenia, że część nie wykonuje swojej roli prawidłowo, oto jak sprawdzić czujnik temperatury w lodówce.

Odłącz lodówkę od zasilania, a następnie odkręć śrubę mocującą obudowę czujnika. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy nie jest to sprawka przewodów – mogą być poluzowane lub uszkodzone. Dokręć widocznie luźne połączenia i sprawdź czy czujnik wznowi pracę. Jeśli to nie złącza stanowią problem, sprawdź rezystencję za pomocą multimetru. Po wymontowaniu elementu, umieść sondy multimetru na przewodach wystających z czujnika. Sprawdź zakres rezystencji. Czujnik należy wymienić, jeśli odczyt przesunięty jest o ponad 10% od wartości podanej jako zakres prawidłowy.

Na co jednak możesz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na test multimetrem? Przyjrzyj się funkcji rozmrażania – nie będzie ona działać tak, jak powinna. Może też nie działać w ogóle i z czasem cewki zamarzną. Jeśli zauważysz, że lodówka nie chłodzi już jak wcześniej, a na cewkach nagromadził się lód, przyjrzyj się czujnikowi temperatury. Z drugiej strony czujnik może wysyłać sygnały, które powodują, że sterowanie uruchamia system chłodzenia, gdy urządzenie tego nie potrzebuje. W takim przypadku może się okazać, że lodówka chłodzi się bardziej niż powinna. To kolejny znak ostrzegawczy.

Jak sprawdzić czy agregat w lodówce działa?

Agregat, to część lodówki, która ma za zadanie upewniać się, że chłodziwo dostarczane jest do urządzenia – to więc dzięki niemu Twoje produkty pozostają świeże i schłodzone. Uszkodzenie tej części zaburzy pracę całego urządzenia. Jak sprawdzić czy agregat w lodówce działa, czy może powinien zostać wymieniony na nowy?
Po pierwsze; w pełni działająca lodówka będzie pracować cicho. Uszkodzony agregat może powodować coś zupełnie odwrotnego; urządzenie będzie zbyt głośne. Jego praca będzie wytężona, co spowoduje nienaturalne dźwięki lub głośne (głośniejsze niż zwykle) buczenie i brzęczenie. Kolejnym sygnałem, który będziesz mógł łatwo zauważyć, jeśli agregat lodówki jest uszkodzony, jest problem z jej uruchomieniem. Wadliwy agregat w pewnym momencie może zwyczajnie przestać chłodzić – oznacza to, że przez jakiś czas jego praca była zbyt wytężona. Lodówka, która nie chce chłodzić, jest nie małym problemem, powinieneś więc zastanowić się nad wymianą agregatu.

Wszystkie części zamienne, potrzebne do tego, by przedłużyć życie Twojej lodówki, znajdziesz w North. Pamiętaj o prawidłowej konserwacji swoich sprzętów domowych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *